Krok 7 – jak zapewnić sobie niezbędne wsparcie i jak dotrzeć do informacji

Wychodzenie z autyzmu to maraton, a nie sprint. Znam dzieci wyleczone z autyzmu i w każdym przypadku trwało to przynajmniej 3 – najczęściej więcej niż 4 – lata. To bardzo dużo czasu, podczas którego trudno sobie poradzić bez niezbędnego wsparcia rodziny, przyjaciół – ale też i osób, których problem bezpośrednio dotyczy, najczęściej innych rodziców w podobnej sytuacji. W wielu miastach działają już – najczęściej przy stowarzyszeniach zajmujących się problemami autystów – grupy wsparcia dla rodzin dzieci z autyzmem. Najczęściej jednak pierwszym źródłem kontaktów z osobami w podobnej sytuacji – są fora internetowe.

Po półtora roku przekopywania się przez internet stwierdzam, że forum, które skupia najwięcej osób dysponujących ogromną wiedzą i sukcesami w leczeniu swoich dzieci, które dało mi najwięcej wsparcia i informacji i na którym po prostu warto się zalogować i uczestniczyć – jest forum Strony Dzieci Sprawnych Inaczej.  W dziale “Wsparcie dla rodziców” można się wygadać, a także poszukać rodziców dzieci z autyzmem z danego miasta czy województwa. W pozostałych działach można uzyskać bardziej merytoryczne informacje na różne tematy. Niestety, nie ma innego forum internetowego na polskich stronach, które mogłabym z pełną uczciwością polecić jako merytoryczne, pozytywne i wspierające.

Doskonale, jeżeli znacie język angielski – na stronach amerykańskich jest masa ciekawych informacji. Wszystko, co ważne i potrzebne staram się tłumaczyć i umieszczać na tej stronie. Ale oczywiście nie jestem w stanie uczynić tego z każdą informacją. Po prawej stronie znajdują się odnośniki do zagranicznych stron i forów internetowych. Ja stamtąd zaczerpnęłam bardzo dużo wiedzy. Szczególnie Amerykanie są jednak dość daleko przed nami w zakresie leczenia autyzmu i warto szukać na ich stronach różnych inspiracji – nawet przy wykorzystaniu translatora Google.

Niestety nie mogę powiedzieć, aby polscy lekarze udzielili mi wsparcia i rzetelnej informacji. Nie znalazłam jeszcze takiego lekarza (choć fakt, że dość szybko przestałam szukać), który by posiadał nowoczesną wiedzę na temat leczenia autyzmu, był na bieżąco z badaniami w tym zakresie, a przynajmniej chciał doczytać i douczyć się na ten temat. Niestety jest to dość nowa w Polsce dziedzina, nadal na studiach medycznych uczy się, że autyzm to choroba psychiczna i stosowanie diety czy suplementacji jest bez sensu, ignorując fakt, że pomaga to tysiącom dzieci na świecie i są dostępne (niestety głównie w języku angielskim) badania na ten temat. Myślę, że najlepszym podejściem jest weryfikowanie i sprawdzanie tego, co mówią lekarze, z tym co mówią najnowsze badania oraz doświadczenie własne i cudze. Na pewno ślepa wiara komukolwiek w tym zakresie nie jest dobrym pomysłem. Z moich obserwacji wynika, że sukcesy w leczeniu autyzmu mają nie ci rodzice, którzy ślepo ufają jakiemukolwiek lekarzowi, ale ci, którzy sami zgłębiają ten temat. Nikomu innemu – tak jak nam – nie zależy aż tak na zdrowiu naszych dzieci i nikt inny nie ma takiej motywacji, aby poszerzać swoją wiedzę na ten temat.

 donna31


Krok 1 – jak uzyskać diagnozę zaburzeń mojego dziecka
Krok 2 – skąd i w jakim celu uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności
Krok 3 – jak uzyskać orzeczenie o kształceniu specjalnym i orzeczenie o wczesnym wspomaganiu rozwoju
Krok 4 – możliwości dodatkowych pieniędzy na leczenie i terapię
Krok 5 – diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej
Krok 6 – porządkujemy kwestię terapii
Krok 7 – jak zapewnić sobie niezbędne wsparcie i jak dotrzeć do informacji
Krok 8 – rozpoczynamy leczenie biomedyczne
Krok 9 – wprowadzamy dietę
Krok 10 – uzyskanie pomocy lekarza
Krok 11 – porządkujemy układ pokarmowy
Krok 12 – eliminujemy toksyny środowiskowe
Krok 13 – podstawowa i uzupełniająca suplementacja
Krok 14 i najważniejszy – chelatacja
Krok 15 – terapia w komorach tlenowych

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *